Nema Labavo starta danas , a mi vam donosimo mali intervju s nekim od njegovih aktera

Od 18.11. do 22.11. na platou Doma mladih i dijelom u samoj Kocki održat će se street art festival naziva „Nema Labavo“, u organizaciji uduge Romb, jedne od 9 udruga članica Koalicije Udruga Mladih.

Povodom festivala, odlučili smo za naš web složiti jedan mali intervju s nekima od aktera festivala i dati vam priliku da pobliže upoznate njihove priče, a više detalja o samom festivalu, možete pronaći na facebook eventu festivala.

U nastavku članka, čitate pitanja KUM-a i odgovore Ivana Klepca iz udruge Otompotom, Nele Sisarić iz IKS festivala, te Luke Šimića iz LoopJunkies kolektiva.

Otompotom

KUM: Recite nam malo o udruzi Otompotom, čime se sve bavite, od kad postojite, tko ste, koliko vas je?

Ivan: Udruga Otompotom postoji od 2003. godine i u tih 11 godina postojanja organizirali smo pet izdanja međunarodnog festivala animacije Supertoon, producirali 24 filma, nagrađivanih na hrvatskim i međunarodnim festivalima, organizirali 13 likovnih radionica Krojcberg u multimedijalnom CGU ‘Rojc’ u Puli, 5 međunarodnih strip radionica, 4 skupne putujuće izložbe ‘Otom R.otom’ 35 autora te niz samostalnih izložbi, radionica animacije, instalacija i urbanih akcija.
Projekt izložbe Medika putuje, s kojim dolazimo u Split, organiziraju tri člana, Nenad Laktašić, Slave Lukarov i Ivan Klepac. Ostali Otompotomovci su aktivni na nekim drugim projektima. Tim projektima nikad kraja. Ali ne žalimo se. Naprotiv.

KUM: Čime se vaši članovi bave izvan rada u udruzi, u kakvom su odnosu u vašem slučaju ta dva svijeta, omogućava li vam iskustvo s jedne strane prednost na drugoj i obratno?

Ivan: Članovi Otompotoma, takozvani otompotomovci, djeluju i samostalno i nagrađivani su u područjima dizajna, ilustracije, filma i animacije. Očito je da su nam ta dva svijeta potpuno sukladna što omogućuje višegodišnju harmoniju i sklad u odnosima među nama, kako u privatnoj, tako i u profesionalnoj sferi. Prednosti. Hm. I ima ih i nema. I tko će definirati da li je nešto prednost ili mana? Sve ovisi o kontekstu i točki gledišta. No, s ove na kojoj ja sad stojim, rekao bih prednost. Velika prednost.

KUM: Na festival Nema Labavo i u galeriji Praktika predstavljate nam izložbu „Medika putuje“, što možemo očekivati na izložbi, što nam to sve Medika dovodi?

Ivan: Na izložbi predstavljamo 20 umjetnika i umjetničkih kolektiva koje povezuje djelovanje unutar zagrebačkog AKC Medika. Tu su Berislav Šimičić, Borko Vukasov, Chez, Ivan Klepac, Ivona Jurić, Josip Visković, Kristijan Smok, Mane Mai, Marina Paulenka, Miron Milić, Monika Meglić, Nenad Laktašić, Nikola Mijatović iz Sitostisak kolektiva, Pavle Pavlović, Slave Lukarov, Stipan Tadić, Vančo Rebac, OKO, Melinda Šefčić i Vedran Gligo. U Splitu se predstavljaju kroz skupnu izložbu kojom se registrira i sumira produkcija koja ima snažan fokus prema eksperimentalnim praksama te propituje umjetničke i društvene sustave. Izložba obuhvaća mnoge umjetničke forme, od slikarstva, preko videa, stripa, objekata, fotografija idr. Zaista vrijedi doći i pogledati.

medika putuje

IKS Clubbing i Borghesia 

KUM: Za početak bi bilo najbolje da nam kažete par riječi o samom IKS Festivalu i o tome kako se ovaj koncert uklapa u njegovu priču?

Nela: IKS Festival je međunarodni festival suvremenog kazališta koji je započeo 2012. godine na sceni Amfiteatra u Domu mladih. Odmah sljedeće godine startali smo sa međunarodnim programom i doveli smo jednu od cjenjenijih talijanskih kazališnih kompanija nove generacije – Motus. Te godinu smo osvojili Nagradu publike portala Teatra.hr kao “festival godine” , za najbolje osmišljenu i realiziranu sezonu, i dobili vjetar u leđa. Entuzijazam nas nije pustio ni kada su nam sredstva ostala ista u 2014. godini unatoč priznanju na nacionalnom nivou i to upravo od publike. Te godine se naš entuzijazam  pogledao u ogledalo i ugledao – šipak . Al kako mi znamo plesati i kad nas trefi “noga u guzicu”, odlucili smo se za manji program al jednako kvalitetan i sljedeće godine organizirali smo koncert slovenskog kolektiva Laibacha u HNK Split i Informance Dragana Živadinova u Staroj gradskoj vijećnici koji su široj javnosti poznatiji kao članovi kolektiva NSK – Neue Slowenische Kunst, retroavangardisti. Tada sam upoznala Darija koji je bio na našem rezidencijalnom programu sa Živadinovom. Sjedili smo na Pjaci, Živadinov i Cokarić sa ekipom postavljali su izložbu. Mi mo pričali o glazbi, publici, poruci i razumjevanje je bilo prisutno. Znali smo da ćemo organizirati koncert u Splitu, samo je bilo pitanje vremena.

kocka3 kocka4 kocka5
Taj razgovor je ostao u pamćenju, dalo se nasluti ono čega je svaki čovjek na ovoj planeti svjestan – da se naš svijet radikalno mijenja, da sistem puca po šavovima i da čovjek žudi za promjenama u političkom i socijalnom smislu ali i da naše intimno, osobno postaje sve više javno pitanje. Sigurnost više nije ista, jednakost poprima nova značenja. Ljudi su prepušteni sami sebi, brišu se granice u komunikacijskom svijetu, postavljaju granice na obilježenom. Strah je sve prisutniji jer smo potpuno kao društvo ogoljeni. Čovjek je svjestan vlastite klopke u koju je zapao jer živimo civilizacijsku promjenu koju smo sami generirali i zato strah ne treba biti prisutan. Jedino što nam preostaje je nastaviti voljeti svoj život, na neki novi način, tražiti nove strukture i vertikalne i horizontalne, i one dijagonalne ako treba, samo da nam kao zajednici bude bolje.

Sastanak sa Darijom bio je tih, s malo riječi i dosta neizgovorenog teksta. Ono što se nije čulo za vrijeme sastanka a oboje smo slušali unutar bića, bila je Borghesia. Bio je to prijelaz, tiha i kratka pauza za kojom žudimo i koja se istisne kroz žestinu dobre buke. Ta pauza je bijeli mir. Raspad sistema kojeg poznajemo, početak obnove duha u novom društvu, sa novim vrijednostima. I to je sve dobro. To se treba slaviti. Ili smo gotovi.

KUM: Postoji li kakav specijalni razlog zašto ste za prvi koncert IKS Clubinga izabrali baš Borghesiu?

Nela: Ne, al postoji specijalni razlog zašto smo izabrali Kocku. Etimološki gledano Borghesia je korijen talijanske riječi “borgo” i dolazi od latinske riječi “burgus” što znači “građanin” bez obzira na klasu ( kasnije su razlike u klasi vezane za taj termin ). Burgus znači i utvrda, naoružano mjesto, zaštićena tvrđava. Kocka je mjesto svih građana bez obzira na klasu, na opredjeljenje, na ideologiju. Termin “borgo” u talijanskom može značiti dvije stvari – mjesto razmjene dobara u centru grada ali i utvrda na periferiji grada, Kocka i Dom mladih negdje su između ta dva termina. Po nekima riječ “burgus” dolazi od grčke riječi koja znači – toranj – odnosno  sklonište za obožavatelje. Po svemu, Kocka je pravo mjesto za koncert Borghesie.

IKS clubbing je program Inovativne kazališne scene koja se bavi razvojem publike i za svoj primarni cilj ima je podizati kapacitete glazbeno scenske umjetnosti u Splitu, posebice rubne i istraživačke umjetnosti u glazbi, performansu i ostalim izvedbenim umjetnostima te širiti solidarnost među umjetnicima i njihovim štovateljima što uključuje poštivanje različitosti kroz dijalog.

Dakle, nikakve podjele, samo dizanje kapaciteta i suradnja na programima sa institucijama, civilnim ali i privatnim sektorom.

KUM:
Možete li nam natuknuti što Iks Clubing ima u planu u međuvremenu do sljedećeg IKS festivala?

Nela: Za početak, svi koji dobiju našu festivalsku karticu – IKS Karticu –  moći će ostvariti značajne popuste naših sponzora kroz cijelu 2016, ali moći će guštati i u razmjeni dobara i to, evo, prvom prilikom za vrijeme koncerta Borghesia. Naš specijalni sponzor Juta Spiza (OPG Branko Bočina iz Kaštel Starog) pripremiti će malu promotivnu akciju autohtonih proizvoda iz kaštelanskog vrta – ljute umake (al kad kažem ljute, onda je mislim jaaaaaaaaako ljute :-D) za sve one ljubitelje izvrsnog  glazbenog izričaja i žestoke ovisnosti za ljutim papričicama. IKS Fesival je u lipnju, imamo vremena za planiranje aktivnosti. Ovu godinu želimo zatvoriti sa instant ljutinom odličnog zvuka elektro rocka u Kocke i Borgesiji poželjeti još dobrih godina kao što su to bile osamdesete.

Loopjunkies

loop

KUM: Zadnji dan festivala, LoopJunkiesi spremaju party sa gostima iz Zagreba, možete li nam reći nešto više o njima i programu koji nas čeka u subotu?

Luka: U subotu nas očekuje drugi ovosezonski BeatSlap, klupska vecer posvecena technu i njegovim srodnim žanrovima. Ugostit ćemo zagrebački program NO BALANCE koji u posljednje vrijeme po nama radi jako interesantne večeri koje ne poznaju žanrovske granice, a njen predvodnik LILACUBE je fantastična mlada DJica koja je otkako se pojavila na sceni ostavila trag među publikom kao glazbenica kojoj žanrovska različitost u glazbi ne predstavlja prepreku vec izazov. Drugi popratni gost je naš dugogodišnji prijatelj i kolega iz zagrebačkog cfsn DJs kolektiva koji je postavio temelje na bass sceni i postao prepoznatljivo ime na istoj upravo zbog svojih dinamičnih i otrovno zabavnih setova, Funk Guru!

beatslap

KUM: Za one koji nisu upoznati, recite nam i par riječi o samim LoopJunkies-ima i programima koje organiziraju.

Luka: LoopJunkies postoji i djeluje na sceni od prosinca 2003. Godine. Iza sebe imamo mnoštvo partija i 3 ljetna festivala, a glazbeni fokus držimo na technu, houseu i drumnbassu. Primarni pogrami su nam KARANTENA na kojoj predstavljamo samo najbolje u domaćem drum’n’bassu danas, dok BEATSLAP svoj fokus drži na technu i njegovim srodnim žanrovima. Djelujemo samo unutar kluba Kocka jer tamo jedino mozemo prenijeti vibe koji ide uz glazbu koju guramo – mrak, duboki bass i prokleto dobra ekipa.