Trgovanje drogama je zasigurno jedan od najproduktivnijih oblika organiziranog kriminala kako u svijetu tako i na području Europe te Republike Hrvatske. Po ostvarenim prihodima doslovno se radi o globalnoj industriji, koja može konkurirati najznačajnijim privrednim granama. Zlouporaba droga i njihova nezakonita trgovine su globalni problemi na sprečavanju kojih moraju raditi sve države, pa tako i naša.
Kako bi se postigao cilj međunarodnog društva bez droga, Generalna skupština UN-a je 1987. proglasila dan 26. lipnja Međunarodnim danom borbe protiv zlouporabe droga i nezakonite trgovine drogama.
S ciljem podizanja svijesti cjelokupne javnosti, a naročito mladih, o štetnosti upotrebe psihoaktivnih sredstava, predstavljamo vam edukativnu kampanju “Pazi da ne izgoriš” kreiranu od strane mladih iz udruge Koalicija udruga mladih, uključenih u projekt EMA – edukacija mladih edukatora koji je Liga za prevenciju ovisnosti tijekom 2014./15. provela uz financijsku podršku Ministarstva zdravlja.
Zlouporaba opojnih droga jedan je od najsloženijih problema suvremene politike suzbijanja kažnjivih ponašanja i kaznenog prava današnjice u svijetu i u nas. To proizlazi ne samo iz ukupnog broja prijavljenih, optuženih i osuđenih osoba za neki od oblika ovoga kaznenog djela odnosno prekršaja na višegodišnjoj razini, nego još više iz razumno pretpostavljene tzv. ‘tamne brojke’ kriminaliteta izravno ili neizravno (kaznena djela protiv imovine, kaznena djela nasilja, maloljetnička kaznena djela itd.) povezanim sa zlouporabom opojnih droga.
Korištenje droga u Europi
Podaci Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) kažu da je Europa važno tržište za droge, ne samo da ima domaću proizvodnju droga, već uvozi drogu nezakonito iz drugih zemalja. Svakog tjedna na europskom tržištu pronađu se dvije nove vrste droga. U EU Sustav ranog upozoravanja prijavljena je tijekom 2014. godine sveukupno 101 nova tvar (porast s 81 tvari u 2013.), a nadzire se ukupno više od 450 tvari, više od polovice otkrivene su samo u posljednje tri godine.
Kanabis je i dalje najčešće konzumirana ilegalna droga u Europi; oko 19,3 milijuna odraslih osoba, odnosno 23,3% osoba starosti od 16 do 64 godine navode da su je konzumirali u protekloj godini, a od toga je 14,6 milijuna maloljetnika i mlađih odraslih osoba (15 do 34 godina starosti). Procjenjuje se da ga oko 1% svih odraslih osoba koristi svakodnevno ili gotovo svakodnevno. U 2013. godini zabilježeno je 671.000 zapljena u EU-u. Na kanabis otpada najveći broj prekršaja povezanih uz droge.
Korištenje heroina i drugih opioida relativno je rijetko i smanjuje se – smatra se da trenutno u EU živi oko 1,3 milijuna korisnika. Međutim, broj tih korisnika je velik kad se gleda smrtnost i trošak liječenja. U 2013. godini 175.000 korisnika tražilo je pomoć – što je polovica manje korisnika nego ranijih godina koji su u prosjeku pet godina stariji.
Kokain je i dalje najčešće upotrebljavan ilegalni stimulans u Europi. 4,6% ispitanih priznalo je da je koristilo kokain makar jednom. U 2013. godini zabilježeno je oko 78.000 zapljena – ukupno 63 tone te droge na EU tržištu.
Nakon određenog razdoblja u kojem su tablete prodavane kao ecstasy među korisnicima bile na glasu kao proizvodi loše kvalitete, sada je MDMA visoke čistoće u prahu i tabletama sve dostupniji. Oko 3,6% odraslih osoba probalo je ecstasy jednom u životu.
Amfetamini se proizvode u Europi za domaće tržište, iako se proizvode i za izvor, a probalo ih je 3,5% osoba.